A kisebb szünet, vagy az erős brand miatt sikeres az új rész? Ennél sokkal egyszerűbb oka van.
Úgy gondolom ma a játékok egyik legnagyobb hibája a kockázat nem vállalása. Nem kell all-in mindent bevetni és kitenni az összes lapot az asztalra; de ha kevés újítás történik, akkor egy idő után az kiszámíthatóvá, unalmassá válik. Rengeteg játéktípus, és széria halt már meg pont azért, mert a kiadó vagy nem mert kockázatot vállalni; vagy úgy hajtott végre változásokat, hogy az végül totális katasztrófa lett. Érdekes: Az emberek nem szeretik a változást, de közben meg ki vannak éhezve rá. A halálraítélt szériákon, vagy játéktípusokon változtatni kell a mai kor szellemében azért, hogy a játékosok élvezzék azt. Rengeteg negatív példa van. A Splinter Cell (imádom) is halálsoron van a kivégzésre várva. Igaz, inkább a háttérben folyó bajok miatt, de a lassabb lopakodós játékmenetet lecserélték egy akció dúsabbra. A probléma ott van, hogy ezzel együtt a széria lényegét butították le, ami a játékmenetet is tönkretette. Jobb lett volna, ha nem változtatnak rajta. Ugye mennyire macerás ez? Ez a kockázat fogalma.
Öreg Kratos, nem vén Kratos
A régóta futó játékokat modernizálni kell úgy, hogy ne veszítse el régi jellemét. Trendeket lehet követni, de nem mindig szokott sikerülni valamiért. Lehet egy játék szép, ha amúgy önmagában nulla tartalmú, és inkább eladnánk pár óra használat után. Épülhet a mai trendekre, ha jellemtelen a belső. Ebből nagyon sok van. A GOW nem hoz sokkal többet, nem nyújt játékmenetben újat, nem talált fel semmit. Viszont jól ollózta össze a meglévő elemeket, alkalmazza a trendeket, ezzel modernizálva és megmentve a sorozatot.
Kreatívnak, egyedinek lenni nem azt jelenti, hogy teljesen újat alkotunk. Igen, a Mario 64-nek, és az MGS1-nek sikerült, de ez ritka. Inkább azt jelenti, hogy a meglévő játékelemek felhasználásával újat teremt. Ez miatt népszerű, az amúgy nem új epizód.
Mert nem új. A harcrendszer egytől-egyig Dark Souls, a környezet Skyrim, a többi pedig tipikus külső nézetes XP-rendszerrel ellátott játék. Egyik sem világmegváltó ötlet, de mindegyik részbe időt, és energiát fektettek. Ettől lesz egy egész, és nem tűnnek fel a különálló elemek. A hibrid játék is trend lett, lassan mindegyik ilyenné alakul. A probléma a többséggel az, hogy sokszor csak egy elemet dolgoznak ki. Mintha egy dologra fókuszálnának, majd a többit odadobják plusznak, mert kell a profit. Az új GOW a modernizáció mellett, éretté is vált.
Amikor megjelentek az első infók emlékszem, mindenki eldobta a gamer-bugyiját és hisztirohamot kapott. Az emberek rettegtek az új kameraállástól, de a legjobban attól, hogy babatamagochi lesz a főszerepben. Részben lehet igaz, viszont ezt is odafigyeléssel csinálták meg. Most inkább a sztorin van a hangsúly.
Utazzunk a fejlődés felé
A karakterek jellemfejlődésének havas útja, a közös problémamegoldás és haladás a végcél felé. Egy jó történetet ezek visznek előrébb. A szép grafika és jó játékmenet egy dolog, amolyan hab a tortán. (Amúgy nagy technikai dolog, hogy az egész kameravágás és töltőképernyő nélkül van megcsinálva.) A dialógusok, és a színész játék sokkal többet tesz az összképbe. Annyira jó, ahogy Kratos reagál a helyzetekre. Az őt játszó színész hanglejtése megváltozik a "fiú" meggondolatlan viselkedése, vagy alkalmankénti szájalása után. Az apró morgások, mozdulatok, amiktől érezzük, hogy most valami megváltozott. Egy interaktív történet. Erre van egy kifejezésem, ami elvileg már nem kell senkinek: Történet-vezérelt, lineáris játékmenet.
Amíg modernizálódott és érettebb lett, addig a játéktípus maradt. Marad a régi "hentelés" és erőszak a köbön, nem kell megijedni. Elvileg az online only, vagy gyengén megírt (karakter nélküli) open world játékok jelentik a jövőt, addig a GOW ezeknek fricskát mutatva hozza lázba az embereket.
A játék már botrányt is kavart: Az IGN elsütött egy poént, ahol a konzolos GOW verziókat hasonlították össze. Az Xbox, és Switch képernyő persze sötéten maradt, mivel nem jelent meg rá a játék. A "gamerek" addig sírtak, és hisztiztek, amíg McCaffrey (IGN szerkesztő) twitteren bocsánatot nem kért, egy humorosnak szánt poén miatt (erről később lesz szó).
Összeteszem a két kezem, hogy a van olyan fejlesztő, aki oda is figyelt arra mit csinál. Képes volt rendesen összeollózni a játékokat, és nem odahányni a sarokba valamit a profit reményében. Remélem példaértékű lesz a kiadóknak, hogy az egysíkú játékokból kezd az embereknek elege lenni, és igenis szükség van a sztorira 2018-ban is.
Segítsd a munkám!
Ha tetszett ez a bejegyzés, oszd meg konzolos ismerőseiddel!
Nyomj egy Like-ot a Konzol Junkie Facebook oldalára, és nézd meg a nap hírét, vagy dobj egy üzenetet nekem!
Már az instagramon is fent vagyok. Megtalálhatsz a @ziivagyok tag alatt, vagy kövesd a #konzoljunkie tag-et.