A konzolos, és Pc-s játékok egyre szélesebb réteget kezdenek lázba hozni, ami nem feltétlen előnyös. Vagy igen?
(A következő bejegyzés az én egyéni véleményem, ami lehet sokak számára sértő lehet. Ez csak egy ártatlan diskurzus, nem áll szándékomban személyeskedni.)
Manapság elég gyakran használom az Instagramot (nem kajás képekre), aminek az egyik funkciója a felfedezés. Úgy működik, hogy az aktív felhasználóknak megpróbálja az érdeklődését egy algoritmus segítségével kitalálni, így releváns képeket, embereket ajánl fel, akiket követhetek. Engem érdekelnek a gamer dolgok, meg is kapom ajánlásként ezt a témakört. Figyelmes is lettem egy szépen megalkotott PS4-es képre, majd megnéztem a képet készítő profilját. A fotók 90%-a egy kicsit lengén öltözött, magamutogató leányzó csinálta, hol a kontrollerrel, vagy a 4 játékot tartalmazó "kollekcióval" pózolva, néhol nyaldosva azt. A profiljában szerepelt a "hard-core gamer" és a "profi Twitch streamer" kifejezés. Ekkor gondoltam a következő kérdés nagyon aktuális: Ennyire divat lett Gamernek lenni?
Tetszik a blog?
Oszd meg ismerőseiddel, barátaiddal és segítsd a blogot abban, hogy többen olvassák!
Emlékszem, az 5. konzol-generációban még amolyan "titkos kis bűn" volt játszani. Nem reklámoztad, nem kérkedtél vele, de ha megtaláltad a hozzád hasonló réteget, ott kibontakoztathattad az érdeklődésed tárgyát. A 6. generációval kezdett megváltozni minden. A PlayStation 2-nek köszönhetően már egyre több háztartásban volt megtalálható valamilyen masina. Leginkább azért, mert a casual réteget megcélozva, sokáig DVD lejátszónak volt marketingezve, amivel amúgy, lehet játszani is. Ma ott tartunk, hogy csajozni még nem lehet vele (nekem nem jött be legalábbis), de sok olyan ember van, aki dicsekszik a gépével, és 3-4 év "játékos lét" után olyan szakértőnek tartja magát, hogy fórumokon már vitákat kelt.
Twitch gamer stream modellek és Instagram pózolás
(Adományokért cserébe bármit?)
Bevallom, szoktam nézni ahogy más játszik. Inkább szórakoztató végigjátszásokat (pl. Gamegrumps), vagy vásárlás előtt megnézem miről is van szó, a játék hogyan fut. Rengeteg olyan ember van, akik élő közvetítéses keresztül nézik, egy adott ember hogyan játszik, és ezzel szerintem nagy baj nincs. Ezzel viszont baj van: Amikor a stream már nem a játékra irányul sem arra, hogy mennyire jól játszik az adott ember; hanem arra, hogy a játékos mennyire van levetkőzve. Ezek a "gamer lányoknak" nevezett hölgyek szándékosan öltöznek úgy ki, hogy a férfi (célközönség) látogatókat generáljon. A magas számú nézettség miatt, pedig szponzorok keresik meg úgy, hogy nem feltétlen a játéktudása miatt díjazzák a nézők. Díjazzák, nem csak a figyelemmel, hanem "adománnyal" is. A Twitch-en ugyanis lehetőség van pénzt adni a streamer-nek. Lengén öltözött lányoknak pénzt adni a nézésért cserébe, kinek milyen fogalom jut erről az eszébe?
Persze ugyan úgy megmarad a képeken való pózolás XY konzollal, miközben lehet nem is érdekli a gép, csak a célközönségtől figyelmet kap, ezzel növelve a hamis alapokra épített egóját.
Casual játékosok hordája
A casual játékos az egyszerűséget (szép grafika, egyszerű játékmenet) előrébb sorolja a művészi alkotásmódnál, sztorinál, komplex látásmódnál. Talán mindenki casualként kezdi és később dönti el, hogy mennyire érdekli ez az interaktív hobbi. Nyit-e más stílusú játékokra. Mennyi időt áldoz 1-1 játék elkészítésének, az ipar történelmi alakulásának, vagy egy kiválasztott kedvenc stúdió hátterének megismerésére. Ez idő, ami években mérendő. Viszont ma a kiadók a casual játékosokra építenek, és ez nem fog változni. Csilli-villi grafika, B kategóriás történet, egyszerűbb irányítás, ismerős a fentebb említett fogalomból nem? Ezért nagy szám egy Dark Souls, egy Cuphead, vagy minden más, ami kicsit is eltér a megszokott copy/paste évente megjelenő játékoktól.
A legnagyobb probléma az, hogy ezek a játékosok képviselik a többséget, és true gamernek titulálják magukat, vitákba szállnak, és ezt lereagálva a játékkészítők ezekhez az alacsony igényekhez igazítják a játékaikat. Csináltam egy átlagmérést. A casual játékosok általában a következő játékokkal játszanak: Assassin's Creed, CoD, Fifa. Aztán jönek a konzol exkluzív AAA játékok, mint a GOW, és Uncharted. Ennyi.
Végszó
Már a média is felkapja a "gamernek lenni" témát, és celebek pózolnak az adott brand masinájával, adják a nevüket bizonyos játékokhoz. Menő lett gamernek lenni, légy te is az! És ez akkora baj? Részben úgy gondolom, igen, de részben nem. Bevallom, undorítónak tartom, hogy sokan a "gamer" jelzőt használják arra a célra, hogy netes közvetítéseken mutogathassák magukat és azt, hogy sok első gépes PS4, Xbox One X tulajdonos képvisel úgy, hogy 4 játékkal ha játszott életében. A játékosokról sok sztereotípia született: antiszociális kocka, vagy agresszív fórum huszár, mind elhangzott már. A legújabb pedig a pózolós casual lesz? Ma, gamernek lenni nem más, mint modellekre izgulni? Másrészt örüljünk, mert egyre többen leszünk, és mindig jó egy hobbit úgy élvezni, hogy van kivel megosztani az élményeket.
Az azonos érdeklődésű tömeg, pedig mindig jó. Az EA lehúzását is ez a tömeg emelte ki, állította meg. Nem baj, ha valaki casual sem az, ha pénzért stream-el. Csak ne divatból tegye, hanem elköteleződésből, szeretetből, mert ez a hobbi fantasztikus tud lenni; ha látjuk a lényegét, és nyitunk az új felé.
Ha Te is mindenhol ott vagy, akkor valamelyiket tedd meg:
➡️ Facebook: Nyomj egy Like-ot a Konzol Junkie Facebook oldalára
➡️ Insta: @ziivagyok
➡️ Youtube: Konzol Junkie
➡️ Twitch: Ziivagyok
➡️ Twitter: @ziivagyok
Együttműködési lehetőségért keress fel a konzoljunkie@gmail.com címen.